fbpx

Ulli v.50 h.150 334410

 

  • Transporti falas brenda Tiranës (6-24 orë)
  • Transporti në të gjithë Shqipërinë 200 lekë (24-72 orë)
  • Transporti në Kosovë 7 Euro (3-5 ditë)
  • Pagesën mund ta kryeni në momentin e marrjes së porosisë
  • Pagesën gjithashtu mund ta kryeni nepermjete Bankes

Për cdo pyetje ju lutem na kontaktoni KLIKO KETU

12,500 Lekë

Ulli v.50 h.150 334410

PERSHKRIMI:

Pema Ullirit është nje ndër bimet me të lashta në cilkin e jetës. Ulliri ka qenë pjesë e civilizimit mesdhetar qe mijëra vjet më parë. Ulliri dhe vaji i ullirit janë përdorur për ushqim, gatim, mjeksi, sapun dhe ndriçim. Sot shumica e ullinjve të botës kultivohen në rajonin e Mesdheut.Trungu i tij ka një formë jo të rregullt me gunga dhe me degëzime, gjethe ovale me ngjyrë të gjelbërt të errët në anën e sipërme ndërsa në anën e poshtme të bardhë në të argjendtë. Në periudhën e lulëzimit zhvillon lule të vogla të bardha në tufa, ndërsa fryti varësisht nga lloji është në formë vezake i zgjatur pak me ngjyrë jeshile të errët deri në të zezë. Fryti është i pasur me vaj i cili përdoret si ushqim dhe ka veti shëruese

  • Emri shkencor : Olea europea
  • Periudha e mbjelljes : Gjithë vitin, me rrënjë
  • Periudha e plehërimit : Spring
  • Periudha e krasitjes : Nëntor – Janar
  • Periudha e spërkatjes : E pacaktuar
SKU: 66834931 Category: Tags: , , ,

SHOPPING CART

close