Ushqime për Fëmijë, në Shitje

Ushqime për fëmijë – Duhet të ushqeni foshnjën tuaj me llojin më të mirë të ushqimit që përmban të gjitha lëndët ushqyese që janë thelbësore për rritjen e saj. Proteinat dhe lëndët ushqyese duhet të jenë të pranishme në ushqimin e foshnjës dhe një nga zgjedhjet e mira të ushqimit janë drithërat C në ushqimet për fëmijë.

Është i pasur me probiotikë dhe hekur i cili është i rëndësishëm për rritjen e bebes tuaj. Mund të konsumohet lehtësisht nga foshnja juaj pasi është i butë dhe në formë të lëngshme. Një lloj tjetër i suplementit të ushqimit për fëmijë janë drithërat për fëmijë, ato përmbajnë drithëra lehtësisht të tretshëm si orizi, elbi ose tërshëra.

Në moshën gjashtë deri në dymbëdhjetë muaj, sistemi i tretjes së tyre ka tendencë të jetë i dobët dhe ata nuk mund të tretin lehtë drithërat si gruri dhe misri. Për ta ushqyer fëmijën tuaj me llojin më të mirë të suplementeve, duhet të siguroheni që së pari të konsultoheni me gjithçka me një mjek dhe më pas të ecni përpara.

Ne, në P inokuAl, ju ofrojmë alternativa të ndryshme për cilën markë të dëshironi. Ju mund të zgjidhni nga lista e produkteve ushqimore për fëmijë dhe të blini më të përshtatshmin për fëmijën tuaj. Duhet të keni parasysh vlerat ushqyese të këtij ushqimi sepse përbërja e ushqimit për fëmijë luan një rol të madh në moshën e rritjes për zhvillimin e fëmijës tuaj.

Bollguri konsiderohet si ushqimi më i preferuar për foshnjat tuaja sepse është i pasur me fibra dhe proteina. Këto dihet se janë lëndët ushqyese thelbësore për rritjen e foshnjës tuaj. Ju mund të blini tërshërë për foshnjat në internet në vend që të dilni në treg.

Këtu, në Pinoku.al, ne ju ofrojmë çmimet më të mira për shtesa të ndryshme të ushqimit për fëmijë. Për të marrë produktet më të mira të ushqimit për fëmijë në Shqipëri nuk duhet të shqetësoheni për të shkuar kudo.

Në vend që të bridhni nëpër dyqane dhe markete, thjesht kaloni nëpër opsione të ndryshme që ju kemi siguruar dhe blini produktet më të shëndetshme për foshnjën tuaj. Ka marka të ndryshme në listë, zgjidhni më të mirën dhe bëni blerjen tuaj sot.

Llojet Ushqime për fëmijë

Vakt Ushqimi i Plotë ose Produkte Marketesh (Snacks)

Ashtu si me të rriturit, ju duhet të vendosni nëse jeni duke kërkuar një mundësi ushqimi për fëmijë për t’ju ndihmuar në përgatitjen e ushqimeve të duhura, ose nëse doni vetëm diçka të lehtë për fëmijën tuaj.

Vaktet Duhet të Jenë me Vlera Ushqyese dhe ta Ngopin të Voglin Tuaj

Nëse dëshironi ushqim për fëmijë që do të funksionojë si një vakt, atëherë duhet të siguroheni që të jetë edhe me vlera ushqyese, edhe ta ngopin vogëlushin tuaj. Këto produkte duhet të gatuhen lehtë, dhe gjithashtu të mira për shëndetin e foshnjës. Për ta kontrolluar këtë, duhet të kaloni nëpër listën e përbërësve për t’u siguruar që nuk ka ndonjë gjë të panevojshme në përzierje, të tilla si sheqerna të shtuar dhe konservantë, që nuk do të donit ta ushqonit fëmijën tuaj.

Drithëra për fëmijë – (Ushqim i ngurtë)

Kur foshnjat fillojnë të hanë ushqim të fortë, është e domosdoshme që të futen ushqime të pasura me hekur. Kjo për shkak se foshnjat lindin me një rezervë hekuri që fillon të shterojë nga mosha gjashtë muaj nëse ushqehen me gji. Formula e foshnjës përmban hekur, kështu që është më pak shqetësuese për foshnjat që ushqehen me formulë. Bebet kanë nevojë për 11 miligram hekur në ditë për rritje dhe zhvillim normal, dhe hekuri është jetik për shëndetin e trurit dhe për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Megjithëse drithërat e orizit janë të fortifikuara me hekur, është një lloj hekuri që nuk absorbohet mirë. Hekuri Heme, që gjendet në mish, peshk dhe shpendë, absorbohet lehtë, ndërsa hekuri jo-hem, i cili gjendet në drithërat e orizit të pasuruar, si dhe fasulet, thjerrëzat, makaronat, zarzavatet me gjethe dhe frutat e thata, është më shumë e vështirë.

Periudha e Daljes së Dhëmbëve të Vogëlushëve

Sapo të voglit tuaj ti fillojnë ti dalin dhëmbët, do ta dini se është koha të filloni të përgatitsi snacks (produkte ushqimesh marketi), kjo ndodh sepse fëmija juaj do të fillojë të dëshirojë diçka të vogël për të ngrënë gjithashtu midis vakteve. Ju nuk mund të jepni thjesht të njëjtat snacks që keni ngrënë, sepse dhëmbët dhe stomaku i foshnjave nuk janë të përgatitur për të trajtuar snacks të tilla. Ushqime për fëmijë

Shumë Mundësi të Larmishme

Ekzistojnë lloje të ndryshme të snacks-ave për foshnjat; bazuar në moshën e tyre, struktura dhe përbërësit janë të ndryshëm. Ju duhet të kontrolloni nëse përbërësit janë të mirë për shëndetin e foshnjës. Për më tepër, është më mirë të zgjidhni snacks-a si wafer-a ose pure frutash. Këto janë snacks që nuk të ngopin, por ky lloj ushqimi do ti sigurojë foshnjës suaj që të jetë në gjendje të ketë një vakt të duhur më vonë.

Showing all 15 results

SHOPPING CART

close