fbpx

Qershi fidan v.19 h.170 334374

 

  • Transporti falas brenda Tiranës (6-24 orë)
  • Transporti në të gjithë Shqipërinë 200 lekë (24-72 orë)
  • Transporti në Kosovë 7 Euro (3-5 ditë)
  • Pagesën mund ta kryeni në momentin e marrjes së porosisë
  • Pagesën gjithashtu mund ta kryeni nepermjete Bankes

Për cdo pyetje ju lutem na kontaktoni KLIKO KETU

650 Lekë

Qershi fidan v.19 h.170 334374

PERSHKRIMI:

Zonat ekstreme të thata dhe të nxehta janë të papërshtatshme, për qershinë gjithashtu zonat me ngrica të vona. Qershia prodhon cilësi të mirë frutash në zona me shira dhe me klimë të freskët. Lagështia e tepërt në kohën e lulëzimit kufizon frutifikimin sepse pengon përhapjen e pjalmit dhe favorizon sëmundjet si kalbëzimi i luleve. Zonat me verë të freskët evitojnë çarjen e frutave në kohën e pjekjes. Qershia kërkon toka të kulluara por që ka dhe lagështi të nevojshme pH 6-8. Nuk përshtatet në toka të rënda e të lagëta.

  • Emri shkencor : Prunus avium
  • Periudha e mbjelljes : Gjithë vitin, me rrënjë
  • Periudha e plehërimit : Pranvere
  • Periudha e krasitjes : Prill – Tetor
  • Periudha e spërkatjes : E pacaktuar
SKU: 37537392 Category: Tags: , , , ,

SHOPPING CART

close