fbpx

Lule Cambria orchide v12 h70 330212

 

 • Transporti falas brenda Tiranës (6-24 orë)
 • Transporti në të gjithë Shqipërinë 200 lekë (24-72 orë)
 • Transporti në Kosovë 7 Euro (3-5 ditë)
 • Pagesën mund ta kryeni në momentin e marrjes së porosisë
 • Pagesën gjithashtu mund ta kryeni nepermjete Bankes

Për cdo pyetje ju lutem na kontaktoni KLIKO KETU

1,350 Lekë

Lule Cambria orchide v12 h70 330212

PERSHKRIMI:

Cambria orchide është lule me origjinë aziatike. Orkideja me shekuj ka qenë simbol i dashurisë, luksit dhe bukurisë. Grekët e kanë konsideruar këtë lule si simbol të burrërisë (potencës). Kinezët, prej kohës së Konfuciusit e kanë quajtur orkidenë “bima e aromës së mbretit”. Ato mbajnë brenda tyre bukurinë që është pasqyruar në spektrin e ngjyrave të lehta dhe madhështore, rrjedha e tyre mund të jetë prerë dhe shumë e lehtë për të vënë në një vazo. Veçantia tjetër e kësaj luleje është edhe tek procesi i rritjes. Edhe në tokën e saj Orkideja mbillet vetëm me ashkla druri dhe jo me pleh. Ndryshe nga lulet e tjera, rrënjët e Orkidesë duhet të jenë të ekspozuara nga dielli, pasi rriten vazhdimisht, ndërsa lulja e Orkidesë nuk duhet të ketë kontakt me diellin.

 • Emri shkencor : Cambria orchide
 • Familia e ngjyrës : Orchidaceae
 • Ekspozimi : Vetem per ambiente te brendshme. Eshte bime qe kerkon ndricim te mire, indirekt dhe gjysem ndricim.
 • Ujitja : Terreni mbahet I lagur por duhet te evitohen ujitjet e teperta ne dimer.
 • Ushqyesit – NPK : Gjate periudhes se rritjes, bima ushqehet cdo jave me pleh specifik per orkide
 • Terreni : Baze toke e perzier me argjile.
 • Origjina e bimes : Indi, Azi
SKU: 43787879 Category: Tags: , , ,

SHOPPING CART

close